Нажмите "Enter" для пропуска содержимого

Гаджет і дитина: ризики для здоров’я

Ваш малюк сидить вдома і чимось захоплено зайнятий в телефоні, а ви, в повній впевненості в тому, що дитина під наглядом, спокійно займаєтеся своїми справами? Але чи так це безпечно, як здається на перший погляд? Чи замислювалися ви, як Ваші діти проводять свій екранний час і які проблеми зі здоров’ям це може спричинити? Повірте, якщо вчасно не вжити заходів, наслідки можуть бути доволі сумними. Якими? Про це читайте далі.

Ризики для здоров’я дитини від неконтрольованого використання гаджетів

Ожиріння

У 2021 році Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) опублікувала результати дослідження, яке проводилося в 36 країнах світу, в тому числі і РФ. Підсумки виявилися невтішними — від надмірної ваги страждають 29% хлопчиків і 27% дівчаток у віці від 6 до 9 років. Ожиріння спостерігається у 13% і 9% відповідно. Основна причина — малорухливий спосіб життя і неправильне харчування. А що таке ожиріння в дитячому віці? Це діабет, проблеми з серцем, підвищений ризик розвитку онкології та інші серйозні захворювання в подальшому.

Чому сучасні діти мало рухаються? Весь свій вільний час вони проводять за гаджетами — перегляд відеороликів в популярних соцмережах, ігри на телефоні, планшеті або відеоприставці тощо. Додайте до вище переліченого регулярну їжу з фастфуду, чіпси, солодку газовану воду та інші висококалорійні смаколики, які так люблять діти. Відсутність фізичних навантажень та регулярне споживання жирної їжі — це воістину вбивче поєднання для дитячого організму, наслідки якого не змусять себе довго чекати.

Крім того, неконтрольований екранний час порушує дитячий режим — дитина, наприклад, не ляже спати, поки не додивиться чергову серію улюбленого мультика або не пройде новий рівень у грі. Відсутність повноцінного сну сприяє агресії, розвитку почуття тривожності і необхідності все це заїсти. А чим буде заїдати дитина? Правильно, тим же фастфудом.

Як розірвати це замкнуте коло? Проводьте з малюком більше часу на свіжому повітрі, зменшіть або повністю виключіть з його раціону «шкідливу» їжу, контролюйте екранний час додатків та іншого відеоконтенту.  

Короткозорість

Фахівцями доведено, що регулярний перегляд відеоконтенту більш ніж 3 години поспіль з відстані менше 30 см сприяє розвитку короткозорості. А діти роблять саме так. Уряд Китаю вирішив цю проблему кардинальним чином — ввів заборону на сотні популярних відеоігор, а також в жорсткому порядку рекомендував батькам контролювати час в телефоні, планшеті та інших девайсах, з якими так люблять проводити час діти. Тінейджерам до 13 років дозволили проводити за гаджетами не більше години на день, підліткам 13-18 років — не більше 2 годин.

Китайські фахівці відзначають, що причиною всьому не сам відеоконтент, а кількість часу, проведеного за смартфоном. Саме тому батьківський контроль  для дітей настільки важливий при використанні гаджетів.

Гормони і смартфони: який між ними взаємозв’язок?

Крім ендорфіну, гормону радості, існує ще один нейромедіатор, який стимулює центри задоволення нашого мозку — дофамін. Ця речовина активно синтезується нашим організмом в той час, коли нас супроводжує удача. Причому тут гаджети, запитаєте ви? Все дуже просто. Лайки і коментарі під нашими дописами, перемога в іграх, в тому числі і азартних — це сприймається нашим мозком як удача і, відповідно, сприяє виділенню дофаміну. На жаль, дана речовина діє як наркотик і з часом людина стає залежною від нього, уподібнюючись алкоголікам, курцям або наркоманам. Щоб відчувати себе комфортно, людині потрібна регулярна доза дофаміну і, як правило, щораз у більших кількостях.

Не отримавши бажану дозу, залежний стає дратівливим, у нього порушується сон, виникає постійне почуття тривоги, розвивається депресія. А тепер уявіть, як це все позначається на незміцнілій дитячій психіці і до чого, в підсумку, може привести. Саме тому своєчасний батьківський контроль за використанням дитиною гаджетів — це запорука її стійкого емоційного і психічного стану. 

Залежність від відеоігор

Це індивідуальний, але найбільш поширений, випадок дофамінової залежності, яку ми спеціально винесли в окремий блок. Крім прив’язаності, відеоігри ще й формують поведінку дитини, її ставлення до оточуючих і реального світу в цілому. Велика частина таких «продуктів» пов’язана з насильством, вбивствами та іншими проявами агресії, яку, з часом, діти сприймають, як само собою зрозуміле і переносять оффлайн. Наслідки такої залежності можуть бути катастрофічними.

Однак, справедливості заради, відзначимо, що в малих кількостях всілякі ігрові програми позитивно впливають на зони мозку, які відповідають за увагу і візуалізацію. Так, вчені турецького університету Бахчешехір провели ряд досліджень і встановили, що діти, які грають у відеоігри, проявляють більш високі здібності до програмування і вивчення мов. Також у них добре розвинений відділ мозку, який відповідає за зорово-просторові навички. Але ще раз відзначимо, що всі ці якості у дитини розвиваються лише в тому випадку, якщо присутній батьківський контроль для дітей по відношенню до екранного часу.

Депресія і мобільний телефон: чи є між ними зв’язок?

Є, і досить прямий, який починається ще в ранньому дитинстві. Так, молодь, яка народилася після 2000 року, буквально виросли з мобільним телефоном в руках. Будь-які спроби позбавити їх девайса закінчуються істериками, нервозністю, подальшою депресією і, в крайніх випадках, суїцидом.

Згідно з дослідженнями, які проводив професор Державного університету Сан-Дієго Джина М. Твенге, чим більше тінейджери проводили часу в соцмережах, тим частіше у них спостерігався депресивний стан. А 35% підлітків, які «зависали» там по 3 і більше годин щодня, були схильні вчинити суїцид. Статистика, як бачите, невтішна. Чому так відбувається?

Ми впевнені, що більшість батьків мало приділяють уваги тому, чим зайнята їхня дитина в Інтернеті. А загроз, повірте нам на слово, там предостатньо — маса негативної інформації і небажаного контенту, тролінг, булінг, суїцидальні групи на кшталт «синього кита» та інше, що становить загрозу для психічного стану і життя підлітка. І якщо не стежити за дитиною, то в кращому випадку, їй буде потрібна допомога психіатра, в гіршому …… не будемо навіть про це говорити.

Що робити і як захистити дитину в Інтернеті?

Дитина під наглядом — це, звичайно, ідеальний варіант, але часто нездійсненний. Батько і мати постійно на роботі, а повернувшись додому, самі хочуть відпочити і усамітнитися. Що ж робити?

Фахівці Європейської академії педіатрії розробили ряд правил, дотримання яких дозволить звести до мінімуму ризик розвитку залежності від телефону у дитини:

 • дітям до 4 років необхідно забороняти користуватися смартфонами та іншими гаджетами;
 • блокування контенту і регулярний сімейний моніторинг сайтів, які відвідує підліток, дозволять позбавити його від перегляду небажаного контенту;
 • вчіть дитину не довіряти рекламі, пояснюючи, що це тільки маркетинговий хід виробника, який хоче продати якомога більше того чи іншого товару;
 • не дозволяйте дітям до 12 років проводити за гаджетом більше 1-1,5 годин на день;
 • виключайте гаджети під час прийому їжі. Це правило стосується як батьків так і дітей;
 • запровадьте в життя дитини регулярні фізичні навантаження. Це може бути ранкова зарядка або відвідування будь-якої спортивної секції;
 • встановіть строгий розпорядок дня. Зокрема, це стосується підготовки до сну. Мінімум за годину до сну дитина повинна припинити користуватися гаджетом;
 • подавайте підлітку приклад власними діями і поведінкою.

Отакий батьківський контроль буде корисний не тільки для дітей, а й для дорослих, які рідко можуть правильно організувати свій час і подають, тим самим, поганий приклад своїй дитині.

Електронний , як допомога в боротьбі за здоров’я дитини

Серед безлічі ігор існують і корисні додатки, які дозволяють встановити де знаходиться ваша дитина, а також чим вона займається в Інтернеті. До такого софту відноситься програмне забезпечення «Батьківський контроль Крихітка», завдяки якому ви зможете:

 • визначати місцезнаходження дитини і маршрут її переміщення по GPS в режимі реального часу;
 • встановити гео-зону, при виході дитини за яку додаток відправить вам повідомлення;
 • блокувати небажані сайти та програми;
 • виставляти обмеження за часом використання дитиною гаджета;
 • моніторити сайти, які відвідувала ваша дитина, її вхідні/вихідні дзвінки та SMS, популярні месенджери, а також коло спілкування;
 • побачити цікаву для вас статистику за певний період часу.

На відміну від більшості подібного софта, самостійно деінсталювати додаток «Батьківський контроль Крихітка» дитина не зможе. Також при підключенні ви отримуєте 5 днів безкоштовного тестового в режиму, під час якого зможете познайомитися і гідно оцінити всі переваги використання такого програмного забезпечення. Вартість річної передплати абсолютно демократична. Також ви зможете підключити і моніторити одночасно до 5 пристроїв. Детальний опис всіх функцій додатку є на сайті виробника https://parental-control.net/ua/ . 

На завершення відзначимо, що встановлення такого софта на телефон дитини рекомендується проводити тільки після обговорення цього моменту з нею. Потрібно донести підлітку, що ви не шпигуєте за ним, а переживаєте і дбаєте про його безпеку. Так ви вибудуєте довірчі відносини між вами і дитиною, що позитивним чином позначиться на її ставленні до вас. 

Станьте первым комментатором

Добавить комментарий